Regulile circuitului Padel Moldova Tour într-un singur loc: categoriile turneelor, punctele, clasamentele, diviziile, înscrierile, taxele, rezultatele externe și organizarea competițiilor.
Regulamentul descrie cum funcționează circuitul Padel Moldova Tour al Federației Sportive Naționale de Padel din Republica Moldova (FPRM). Fiecare secțiune și subsecțiune are propriul link: apasă pe # de lângă titlu ca să trimiți exact regula de care ai nevoie.
Detaliile unei competiții (diviziile deschise, taxa, programul, formatul) se găsesc pe pagina ei. Raportul juridic dintre tine și platformă e descris în Termeni și Condiții și în Politica de Confidențialitate.
| Tip | Ce înseamnă | Puncte în clasamentul național |
|---|---|---|
| Turnee naționale | Create și administrate integral pe platformă de administratorii Federației: înscrieri, divizii, grupe, tablouri, rezultate. | Da, automat, după validare, conform grilei categoriei |
| Rezultate externe | Competiții organizate în afara țării (circuitul FIP și altele). Nu se creează ca evenimente pe platformă. | Da, introduse manual de Federație |
Rezultatele externe sunt descrise la 10.1.
Fiecare turneu național este încadrat de Federație într-una dintre categoriile oficiale de mai jos. Categoria stabilește grila de puncte a turneului.
| Categoria | Denumirea | Turnee | Frecvența | Campionul primește |
|---|---|---|---|---|
| I | Campionatul Național de Padel al Republicii Moldova | Campionatul Național | O dată pe an | 2.000 |
| II | Major Padel Moldova | Grand Masters Padel Moldova, Masters Padel Moldova, Padel Moldova Open, Chișinău Padel Open | Fiecare, o dată pe an | 1.500 |
| III | Platinum Padel Moldova | Turnee ordinare | Periodic | 1.000 |
| IV | Gold Padel Moldova | Turnee ordinare | Periodic | 700 |
| V | Silver Padel Moldova | Turnee ordinare | Periodic | 600 |
| VI | Bronze Padel Moldova | Turnee ordinare | Periodic | 500 |
| VII | Regional Padel Moldova | Competiții regionale | Periodic | 400 |
| VIII | Raional-Municipal Padel Moldova | Competiții raionale / municipale | Periodic | 300 |
| IX | Local Padel Moldova | Competiții locale / interne | Periodic | 100 |
Campionatul Național și competițiile Major sunt categoriile speciale ale circuitului. Cele patru turnee Major primesc aceeași grilă de puncte.
Grila oficială de distribuire a punctelor pentru 2027, aprobată de Federație. Punctele sunt pentru fiecare jucător, după etapa atinsă în turneu.
| Categoria | Locul 1Campion | Locul 2Vicecampion | Locul 3Locul III | Locul 4Semifinale | Locul 5Sferturi | Locul 6Optimi | Locul 71/16 | Locul 81/32 | Locul 91/64 | Locul 10+Tur | Locul 11+Tur | Locul 12+Tur | Locul 13+Tur | Locul 14+Tur | Locul 15+Tur | Locul 16+Tur |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Campionatul NaționalCategoria I | 2.000 | 1.700 | 1.500 | 1.300 | 1.000 | 900 | 800 | 700 | 600 | 500 | 400 | 300 | 250 | 200 | 150 | 140 |
| MajorCategoria II | 1.500 | 1.200 | 1.000 | 800 | 700 | 600 | 500 | 450 | 400 | 350 | 300 | 250 | 200 | 150 | 140 | 130 |
| PlatinumCategoria III | 1.000 | 800 | 600 | 500 | 400 | 300 | 200 | 190 | 180 | 170 | 160 | 150 | 140 | 130 | 120 | 110 |
| GoldCategoria IV | 700 | 600 | 500 | 400 | 300 | 200 | 190 | 180 | 170 | 160 | 150 | 140 | 130 | 120 | 110 | 100 |
| SilverCategoria V | 600 | 500 | 400 | 300 | 200 | 190 | 180 | 170 | 160 | 150 | 140 | 130 | 120 | 110 | 100 | 90 |
| BronzeCategoria VI | 500 | 400 | 300 | 200 | 190 | 180 | 170 | 160 | 150 | 140 | 130 | 120 | 110 | 100 | 90 | 80 |
| RegionalCategoria VII | 400 | 300 | 200 | 190 | 180 | 170 | 160 | 150 | 140 | 130 | 120 | 110 | 100 | 90 | 80 | 70 |
| Raional / MunicipalCategoria VIII | 300 | 200 | 190 | 180 | 170 | 160 | 150 | 140 | 130 | 120 | 110 | 100 | 90 | 80 | 70 | 60 |
| LocalCategoria IX | 100 | 70 | 50 | 40 | 30 | 20 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 |
Coloanele urmează etapa atinsă: locul 1 (campion), locul 2 (vicecampion), locul 3, semifinale, sferturi, optimi, 1/16, 1/32, 1/64 și tururile anterioare (10+ … 16+). Pe telefon, tabelul se derulează orizontal.
Exemplu · Semifinale fără meci pentru locul 3
La Campionatul Național, cei doi semifinaliști învinși împart locurile 3–4 și primesc fiecare (1.500 + 1.300) / 2 = 1.400 de puncte. Dacă se joacă meciul pentru locul 3, câștigătorul ia 1.500, iar învinsul 1.300.
Exemplu · Totalul unui sportiv
Un sportiv are 3.000 de puncte, iar 400 dintre ele ajung la vechimea de 360 de zile. Cele 400 de puncte ies automat din total, care devine 2.600, dacă nu apar alte modificări.
Puncte obținute pe 10.08.2025 ies din clasament pe 05.08.2026.
Diviziile de dublu se joacă în perechi, în format 2 contra 2.
| Grupa | Divizii |
|---|---|
| Masculin | Masculin 1, Masculin 2, Masculin 3, Masculin 4 |
| Feminin | Feminin 1, Feminin 2, Feminin 3, Feminin 4 |
| Mixt | Mixt 1, Mixt 2, Mixt 3, Mixt 4 |
| Open | Open 1, Open 2 |
| 40+ | 40+ Masculin, 40+ Feminin, 40+ Open |
| Juniori U18 | U18 Masculin, U18 Feminin, U18 Open |
| Juniori U12 | U12 Masculin, U12 Feminin, U12 Open |
La toate diviziile de simplu participarea este individuală, în format 1 contra 1, fără perechi. La simplu nu există divizii mixte.
| Grupa | Divizii |
|---|---|
| Masculin | Simplu M1, Simplu M2, Simplu M3 |
| Feminin | Simplu F1, Simplu F2, Simplu F3 |
| Open | Simplu Open 1, Simplu Open 2, Simplu Open 3 |
| Statutul contului | Ce înseamnă |
|---|---|
| În așteptarea aprobării | Te-ai înregistrat, dar profilul nu a fost încă aprobat de administrator. |
| Aprobat – licență activă | Administratorul a verificat și a confirmat valabilitatea licenței sportive. |
| Licență inactivă | Nu deții o licență valabilă pentru anul competițional în curs. |
| Suspendat sau blocat | Ai restricții administrative stabilite de Federație. |
| Mesaj pe lista de așteptare | Când apare |
|---|---|
| Nu deține licență activă | Contul nu e aprobat sau licența nu e valabilă pentru anul competițional în curs. |
| Nu a plătit taxa de participare | Taxa este obligatorie pentru confirmare și nu a fost încă achitată. |
| Penalizare federală | Sportivul are o penalizare a Federației care îi interzice participarea. |
Participarea la turneu se confirmă doar dacă sunt îndeplinite toate condițiile de mai jos:
Exemplu · Două perechi în aceeași divizie
Perechea A: 450 + 150 = 600 de puncte. Perechea B: 320 + 320 = 640 de puncte. Perechea B este așezată înaintea perechii A, pe lista de înscrieri și pe cea de așteptare.
| Metoda | Cum funcționează |
|---|---|
| Numerar | Achiți taxa în numerar. Administratorul confirmă manual încasarea, iar statutul plății se actualizează pe platformă. |
| Transfer bancar | Achiți prin transfer bancar, cu datele bancare și instrucțiunile afișate de Federație pentru turneu. Administratorul confirmă manual primirea transferului. |
| Card bancar | Nu este încă disponibil. Este planificată integrarea PayNet Moldova; după implementare, plățile cu cardul se vor confirma automat. |
Exemplu · FIP Silver Budapest
Operatorul creează evenimentul extern „FIP Silver Budapest” și introduce cei doi sportivi moldoveni, fiecare cu punctele corespunzătoare rundei parcurse, în Masculin 1.
Grila oficială 2027 pentru competițiile internaționale, puncte pe jucător, după etapa atinsă.
| Competiția | Locul 1Campion | Locul 2Vicecampion | Locul 3Locul III | Locul 4Semifinale | Locul 5Sferturi | Locul 6Optimi | Locul 71/16 | Locul 81/32 | Locul 91/64 | Locul 10+Tur | Locul 11+Tur | Locul 12+Tur | Locul 13+Tur | Locul 14+Tur | Locul 15+Tur | Locul 16+Tur |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Campionatul MondialFIP · Open / perechi libere | 12.000 | 11.000 | 10.000 | 9.900 | 9.800 | 9.700 | 9.600 | — | — | — | 10.000 | 9.000 | 8.000 | 7.000 | — | — |
| Premier Padel Masters FinalsPremier Padel | 11.000 | 10.000 | 9.000 | 8.900 | 8.800 | 8.700 | 8.600 | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Premier Padel MajorPremier Padel | 10.000 | 9.000 | 8.000 | 7.900 | 7.800 | 7.700 | 7.600 | 7.500 | 7.400 | 7.300 | 7.200 | — | — | — | — | — |
| Premier Padel P1Premier Padel | 9.000 | 8.000 | 7.000 | 6.900 | 6.800 | 6.700 | 6.600 | 6.500 | 6.400 | 6.300 | 6.200 | — | — | — | — | — |
| Premier Padel P2Premier Padel | 8.000 | 7.000 | 6.000 | 5.900 | 5.800 | 5.700 | 5.600 | 5.500 | 5.400 | 5.300 | 5.200 | — | — | — | — | — |
| FIP FinalsFIP Tour | 7.000 | 6.000 | 5.500 | 5.400 | 5.300 | 5.200 | 5.100 | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| FIP PlatinumFIP Tour | 6.000 | 5.000 | 4.500 | 4.400 | 4.300 | 4.200 | 4.100 | 4.000 | 3.900 | 3.800 | 3.700 | 3.600 | 3.500 | 3.400 | — | — |
| FIP GoldFIP Tour | 5.000 | 4.000 | 3.500 | 3.400 | 3.300 | 3.200 | 3.100 | 3.000 | 2.900 | 2.800 | 2.700 | 2.600 | 2.500 | 2.400 | — | — |
| FIP SilverFIP Tour | 4.000 | 3.000 | 2.500 | 2.400 | 2.300 | 2.200 | 2.100 | 2.000 | 1.900 | 1.800 | 1.700 | 1.600 | 1.500 | 1.400 | — | — |
| FIP BronzeFIP Tour | 3.000 | 2.000 | 1.500 | 1.400 | 1.300 | 1.200 | 1.100 | 1.000 | 900 | 800 | 700 | 600 | 500 | 400 | — | — |
| FIP Promises FinalsUnder 18 | 2.500 | 2.400 | 2.300 | 2.200 | 2.100 | 2.000 | 1.900 | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| FIP PromisesUnder 18 | 2.000 | 1.900 | 1.800 | 1.700 | 1.600 | 1.500 | 1.400 | 1.300 | 1.200 | 1.100 | 1.000 | 900 | 800 | 700 | 600 | 500 |